Acasa / Stiri din sport / Djokovic si Wawrinka se vor intalni din nou la Australian Open

Djokovic si Wawrinka se vor intalni din nou la Australian Open

espnapi_dm_140121_ten_wawrinka_djokovic_hl_wmain

In aceasta dimineata, atat Novak Djokovic cat si Stanislas Wawrinka au reusit sa se califice in semifinalele primului Grand Slam al anului, dupa doua victorii in minim de seturi. Primul care a obtinut calificarea in semifinale a fost Wawrinka, elvetianul trecand cu scorul de 6-3 6-4 7-6 de Kei Nishikori, al 5-lea favorit al competitiei si finalistul de anul trecut de la US Open. In ceea ce il priveste pe Novak Djokovic, acesta a acces in semifinalele competitiei dupa o victorie in 3 seturi: 7-6 6-4 6-2 in fata canadianului Milos Raonic, al optulea favorit al competitiei.

Wawrinka si Djokovic si-au impartit victoriile la ultimele doua editii ale Openului Australiei, de fiecare data dupa meciuri pe muchie de cutit. In 2013, cei doi s-au intalnit in optimi, iar Nole s-a impus cu scorul de 1-6, 7-5, 6-4, 6-7(5), 12-10. In 2014 cei doi s-au intalnit in sferturi, elvetianul castigand partida cu scorul de 2-6, 6-4, 6-2, 3-6, 9-7.

Acestea fiind spuse, sunt sanse foarte mari sa asistam la un regal al tenisului in confruntarea dintre cei doi. Scorul partidelor directe este de 16-3 pentru Djokovic. Un alt aspect interesant al acestei editii de la Australian Open este ca in sferturi s-au calificat primii 8 capi de serie, cu exceptia lui Federer.

Pe partea inferioara a tabloului, semifinala se va disputa intre Tomas Berdych, cap de serie numarul 7, si Andy Murray, cap de serie numarul 6.

Despre TenisAxyall Blog

Blog dedicat tenisului de camp

Vezi Altceva

Antrenorul lui Novak Djokovic, Goran Ivanisevic, testat pozitiv cu Coronavirus

Novak Djokovic Adria Tour, a continuat vineri cu anunțul că antrenorul lui Novak, fostul campion la Wimbledon …